přeskočit na hlavní obsah

Vanilkové rohlíčky

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    Jana Kubátová

Kategorie

Vytrvalostní týmová hra do tělocvičny, kdy čtveřice plní různé pohybové úkoly. Vyhrává tým, který jako první dokončí všechny individuální i týmové úkoly a oběhne vítězné kolečko.

A proč rohlíčky? Tradičně hru zařazujeme po vánočních svátcích, kdy z našich těl mizí pracně vybudovaný „pekáč buchet“ a nahrazují ho tukové zásoby z cukroví a jiných svátečních dobrot.

Pomůcky: vytištěná tabulka, minimálně jedna tužka na tým, specifické pomůcky dle zvolených cviků.

Průběh: vytvoříme podobně silné čtyřčlenné týmy. Tým do prázdných sloupků vedle slova „úkol“ zapíše svá jména. Před vypuknutím projděte tabulku a předveďte jednotlivé cviky - je dobré upozornit na všechna úskalí správného provedení cviku.

Tip: „Nehrající“ trenér v průběhu individuálně opravuje a dohlíží na správné provedení cviků. Upozorňuje také na pitný režim, hra je náročná a trvá (dle velikosti tělocvičny) až 45 minut.

Po startu každý člen nejprve samostatně odcvičí veškeré své cviky, což zaznamenává do svého sloupku. Je vhodné cviky střídat a různě rozdělit (např.: 1 kolečko běh popředu, 10x klik, 1 kolečko pozadu).

Když má individuální část hotovou začne plnit úkoly za tým, počet který po jeho odcvičení zbyde zaznamená před jeho uděláním do řádku úplně vpravo - předejde se tím duplování některých cviků. Zejména v týmu je potřeba dbát na střídání jednodušších a obtížnějších cviků a neodcvičit jeden cvik sám. (Např.: Oběhnout 20 koleček popředu).

Když je vše splněno, tým se chytne za ruce a obíhá vítězné kolečko. Tím hra končí pro všechny.

 

 

Tabulka níže: V příloze najdete tabulku pro dorost/dospělé a dětskou variantu, která ovšem není dogma. Jakékoliv cviky nebo jejich počet lze upravovat dle potřeb vaší skupiny.

Tučně napsané cviky se dělají pouze na kratších stranách tělocvičny, na delší straně se běží. Posilovací cviky se plní uprostřed poblíž zázemí týmu (papír s tabulkou, tužky, voda).

 

Okolo tělocvičny

Běh – oběhni jedno kolečko.

Běh pozadu - oběhni jedno kolečko pozadu.

Skipping do strany – skipping na kratší straně tělocvičny. Na obou se dívej na stejnou stranu (tím se skipping provede doprava i doleva).

Žabáky – klasické žabáky na kratší straně. Nedělej až do kotníků, stačí kolena do pravého úhlu.

Kung-fu želva – obtížnější cvik, který je nutno předem nacvičit. Tady (3:46 - Crawl With Sit Through), opět pouze kratší stranu.

Sáblíková – skákací cvik imitující bruslaře na kratší straně. Jak na něj (1:27 – Touch), pouze cvik prováděj jako skoky dopředu, ve videu je na místě.

Čáp – klasické čapí kroky dopředu na kratších stranách, ruce v bok nebo za hlavu. Lze ztížit tím, že půjdeš dopředu do výpadu, pozor na rovná záda.

 

Posilovací cviky

Kliky – dámské nebo pánské.

Kliky pozadu – tricepsový klik s oporou o lavičku.

Zadek vzhůru – lehni si na záda, pokrč nohy a zadek propni vzhůru, chodidla zůstávají na stejném místě na zemi.

Synek – sedni si, zvedni nohy těsně nad zem a prováděj veslování (rukama i nohama). Nohy jsou po celou dobu těsně nad zemí.

Prsa – lehni si na břicho a imituj plavecký styl prsa. Lze buď v rovině nebo imitovat také „nádech“ nad hladinou (ne švihem, náročnější verze).

Prkno – výdrž v prknu (v duchu napočítat do 100). Pozor na správné provedení.

Přílohy