přeskočit na hlavní obsah

Včely

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    Jana Kubátová

Kategorie

Pomůcky: lentilky nebo lipo, 10x kelímek (květina), papírová koruna pro včelu matku, barevný rozlišovací dres pro trubce, vytištěné mapy, fixy, barevné papíry.

Časová náročnost: 30 + 5 minut

Prostor: tělocvična, hřiště, les

Cíl: Naučit se zakreslovat body do mapy, číst v ní a dohledávat v prostoru podle mapy.

 

Pravidla:

a) do lesa/parku – Do herního prostoru mapy (park, hřiště) rozmístíme 10 kelímků plných lentilek. V průběhu hry pravidelně měníme jejich pozici. Děti rozdělíme na 3 skupiny (zelený úl, červený úl, 2-3 trubce), trubce odlišíme rozlišovacím dresem.

Včela matka dostane korunu a jde do úlu, kde má misku podloženou barevným papírem (červeným/zeleným). V rámci jednoho úlu existují 2 typy včel - průzkumnice, dělnice. Průzkumnice mají za úkol hledat na herní ploše rostliny vhodné k opylování (kelímek plný lentilek). Pokud najdou takovou rostlinu, běží do úlu = na základnu, kde královna zakreslí dělnicím místo, kde se nachází rostlina k opylení. Dělnice na místo zaběhnou a pomocí nasosnutí brčkem (včely přece nemají ruce) přenesou lentilku do úlu. Dělnice během hry sami nesmí bez mapy se zakreslenou rostlinou (kontrolou) hledat. Vybíhají pouze po plácnutí průzkumnicí. V prostoru se pohybují také trubci, kteří mohou včelu zastavit a zeptat se jí na nějakou otázku (kolik je hodin, jak vysoká je Sněžka, ....) a tím ji trochu pozdržet. Po 10 minutách aktivitu zastavíme, spočítáme, který úl by vyrobil nejvíce medu (tj. má nejvíce lentilek). Hru hrajeme 2 až 3 kola, výsledky z nich sčítáme.

b) do tělovičny – Děti rozdělíme na 3 skupiny (zelený úl, červený úl, 2-3 trubce), trubce odlišíme rozlišovacím dresem. Na herní plochu umístíme kelímky s letilkami (květiny), které podložíme barevným papírem.  Zvítězí ten úl, který nasbírá nejvíce lentilek/lipa za 2x 5minut.

Tipy:

  • Do kelímků (květin) doplňujeme lentilky nahodile, některé můžeme nechat chvíli prázdné.
  • Většina lentilek se během hry bude válet po zemi, je dobré vítězný včelí úl na konci aktivity odměnit novým balíčkem sladkosti.
  • Je vhodné prostřídat děti v roli trubců, která je obzvlášť baví.

Aktivita vznikla v rámci projektu Zažij svůj domov, reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_032/0008289