přeskočit na hlavní obsah

Terénní testovací okruh

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    Jana Kubátová

Kategorie

Terénní testovací okruh (TTO)

Každého, kdo to myslí s orienťákem vážně se týkají nominační testy na dráze, nicméně nejen dráhou orienťák je živ. Je velmi dobré mít svůj vlastní okruh pestrým terénem, který každý měsíc absolvujete v maximálním tempu. Výborně tím zhodnotíte svou aktuální fyzickou připravenost. 

Jak na to

Vytvořte si okruh v lese nedaleko vašeho bydliště. Vyplatí se mít alespoň kilometrový okruh, ideálně spíš víc (2,5 - 5 km), ať neběháte dokola, pokud budete chtít simulovat třeba klasickou trať. Zpočátku běhejte s mapou, později klidně bez ní. 

Co se týče terénu zaměřte se na rozmanitost. Střídejte kopcovité pasáže, rychlou asfaltku, lesní pěšinu, bažinu, hustník… Pokud jste fajnšmekři nebo chystáte TTO pro tréninkovou skupinu, lze na začátek a konec každé pasáže dát kontrolu a vyhodnocovat přesné zrychlení/zpomalení v konkrétním typu terénu (kopec, hustník,...). 

Zaznamenávejte výkony a porovnávejte jejich historii. Pokud vytrváte, lze tímto typem tréninku velmi dobře prognostikovat fyzickou připravenost v terénu, což je naše herní plocha.

Foto: Kateřina Nevěřilová

Zajímavost

 

Princip TTO využívá místo nominační dráhy finský orienťácký svaz. Jednotlivé kategorie absolvují daný počet 2,5 km okruhů v okolí střediska Kisakallio. Rozhodně to ale neznamená, že by finští orienťáci neběhali na dráze!