přeskočit na hlavní obsah

Světové strany

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    kolektiv autorů

Kategorie

Vyřazovaná

(Alena Picková)

Rychlá a organizačně jednoduchá hra, ve které má šanci na výhru úplně každý! Vhodná jako úvodní lekce při učení se světových stran.

  • Pro hru je potřeba stanovit si světové strany v rozích hřiště.
  • Trenér stojí uprostřed, zavře oči a odpočítává od 10 do 1. Běžci si zvolí jeden z rohů, do kterého musí do 10 vteřin přeběhnout.
  • Po odpočítání časového limitu zvolá trenér jednu světovou stranu (např. jih). Všichni, kterí se nachází v jižním rohu, vypadávají a jdou stranou.
  • V druhém kole odpočítávání od 10 do 1 se musí každý hráč, který zůstal ve hře, přemístit do jiného rohu. Trenér opět vyřadí hráče, kteří jsou v jedné ze čtyř světových stran (západ).
  • Vyhrává ten, který zůstane stát jako poslední (případně poslední 3). / Trenér může prohrát tak, že zvolí roh, ve kterém už nikdo nestojí, všichni hráči, kteří jsou v tu chvíli ještě ve hře, vyhrávají. 

tip1: Odpočítávát lze v cizím jazyce.

tip 2: Každý, kdo vypadne, má za úkol splnit určitý pohybový úkol (např. 3 kliky v každém dalším kole hry).

Rozběhání s buzolou (v tělocvičně)

(Kateřina Kašková)

Každý svěřenec má svoji buzolu. Skupinu rozdělíme do dvojic, jeden z dvojice říká směry (J,S,SV,V,Z,...) a druhý podle buzoly běhá. Na začátku klus, pak “cval”, nakonec sprint (je dobré, když změnu rychlosti ohlásí trenér píšťalkou).

Náročnost zvýšíme tím, že budeme běhat bez buzoly a na začátku určíme v tělocvičně sever v jednom z rohů. V druhém kole sever změníme.

Pracovní listy

(Eva Kašková, Pavla Vokálová)

Pracovní list obsahuje zajímavě položené otázky na hlavní a vedlejší strany.

Diktát obrázku

samostatná aktivita zde

Přílohy