přeskočit na hlavní obsah

Sudá lichá

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    Honza

Kategorie

Sudá lichá

Trénink pro dvojici běžců podobné výkonnosti vhodný zejména pro počáteční seznámení s terénem nebo jako odpočinková fáze (volné tempo). 

Dvojice běží po celou dobu společně, jeden má v mapě pouze liché kontroly, druhý pouze ty sudé a střídají se v navigaci na trati. Pokud běží "lichý" běžec, "sudý" sleduje jejich pozici, protože po objevení "liché" kontroly přebírá navigaci a dál vede on. 

Tip: Obtížnější variantu vytvoříte tak, že dvojice má jen jednu mapu, kdy z jedné strany jsou liché a z druhé sudé kontroly. Běžec, který nemapuje, nemůže sledovat na své mapě aktuální pozici a při její předávce na kontrole se musí zorientovat pouze na základě vnímání terénu.

Velké a malé kontroly

Trénink je o schopnostech vnímat okolí, tvořit si mapový obraz terénu a naopak, dohledat se v mapě, pamatovat si okolí pohybu. Jde o technicky náročný trénink, ale svým způsobem zábavný, alespoň pro jedno z dvojice. Tempo běhu je volné.

Na mapě jsou kontroly dvou velikostí (velké a standardní).

První borec vede kamkoliv do velké kontroly a druhý se zatím snaží "NEDÍVAT DO MAPY" (nedívá se), ale všímá si okolí a pamatuje si postup terénem. Kdekoliv ve velké kontrole první předává vedení druhému, ten se dohledá na své mapě a pokračuje dohledávkou kontroly. Visící borec se opět pokouší nedívat do mapy a u kontroly pak v mapě lokalizuje umístění lampionu (kontroly).

Při výměně rolí (vedení) může dojít k prostojům, než se druhý najde, ale k tomuto cvičení orientace to patří.

Dle počasí zvažte oblečení.

Vhodné do prvního kontaktu s terénem, do těžkých oblastí, pro unavené závodníky, když jde o techniku a nikoli o běh, ... (je to občas zábava, když se jeden ztratí).

Materiál

  • lampiony / fáborky