přeskočit na hlavní obsah

Seběhy

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    Jana Kubátová

Kategorie

Trénink pro nácvik seběhů terénem s mapou vhodný buď jako odpočinková fáze (volné tempo) nebo naopak náročná rozvojová fáze. Nosným prvkem jsou technicky náročné úseky svahem dolů a pěšinka pro návrat na start nahoře na kopci. Lze i formou několika navazujících mapových úseků s vloženým volným během.

Varianty:

1)Regenerační - zaměřený na precizní seběh terénem volným tempem. Důraz na čisté nalezení kontrol, na kterých je tréninkový lampion bez krabičky SI. Návrat buď volným během nebo klidně pěšky na (další) start na kopci.

Špičák, ČSOS

2) Rozvojová - simulace “kyselých nohou” a “zavařené hlavy”. Začíná se dole pod kopcem, kde je startovní krabička, od ní se běží prudký měřený úsek po cestě na start (krabička) a pokračuje se úsekem s mapou (3-4 kontroly) až do cíle. Lze hodnotit časy výběhů i seběhů. Ideálně více tratí (A,B,C,D…) z jednoho startu.

Čap, CHA
Čap, CHA

 

Tip: Lze samozřejmě libovolně kombinovat, např.: pomalý seběh s mapou - ostrý měřený výběh nahoru, rychlý seběh dolů - výšlap pěšky nahoru,.... Je nutné si dobře rozmyslet cíl tréninku. Zda půjde o rozvojovou fázi nebo “vytočení nohou” s mapou v ruce a zdůraznit svěřencům.