přeskočit na hlavní obsah

Obrmapa

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    Alena Voborníková

Kategorie

Nová pomůcka, plachta o rozměrech 200 x 145 cm je oboustranně potištěna – z jedné strany je Obrmapa, na které si můžete zahrát hru na motivy hry Twister:

2 – 4 hráči si stoupnou každý do jednoho rohu plachty a určí si pořadí, ve kterém budou hrát. Trenér postupně každému hráči určí nejprve končetinu (pravá/levá ruka/noha) a poté mapovou značku (louka, hustník, cesta, potok, kámen, kupka, výrazný strom, bažinka, posed, krmelec, prohlubeň, vrstevnice, rozhraní porostu), na kterou danou končetinu umístí. Pokud trenér někomu určí stejnou končetinu i objekt (krmelec), na kterém už je, musí se přesunout na jiný objekt (krmelec), který je ještě volný. Když se hráč dotkne podložky loktem, kolenem nebo upadne, vypadává ze hry.

obměny:
– trenér dává jeden pokyn, který vykonávají všichni čtyři hráči najednou
– hráči si pokyny dávají navzájem: první druhému, druhý třetímu atd.

Piktogramy

Druhá strana plachty je potištěna piktogramy.

Trenér může navigovat svěřence:
– pomocí objektů: př. Ze skalní věže pokračuj na světlinku, dále na lávku, holou skálu, roh lesa. A teď udrž směr posledního kroku – na jaký objekt se dostaneš?
– pomocí světových stran: př. Začneš na schodech, jdeš o 2 pole na S, 3 pole na JV, 3 pole na SV, 5 na Z. Na jaké značce právě stojíš?

Barvy
Na jednu stranu tělocvičny připravíme barevné lístečky, které odpovídají objektům na plachtě. Na druhou stranu umístíme plachtu s piktogramy. Svěřenci mají za úkol vzít barevný lísteček (např. modrá a správně ho umístit na plachtu – překrýt všechny piktogramy, které jsou v mapě znázorněny modrou barvou)

WOC 2021 pexeso
Svěřenci mají kartičky WOC 2021 pexesa a mají za úkol umístit kartičku s kontrolou na správný piktogram.

Pokud máte další náměty na využití této pomůcky, dejte nám vědět.

Každý klub ČSOS má nárok na jednu plachtu zdarma, pokud má alespoň 30 registrovaných žáků a zároveň se podělí se svými tréninkovými náměty, materiály či pomůckami, které zašle na metodika@orientacnisporty.cz.

Vzhledem k rozměrům mapy nezasíláme poštou a je možné si je vyzvednout na Strahově, valné hromadě, případně se domluvit individuálně.

Přílohy