přeskočit na hlavní obsah

MTBO - paměťák

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    Veronika Kubínová

Kategorie

Cvičení zaměřené na efektivní zapamatování, kudy pojedu.

Začíná se na startu, kde visí mapa s prvními dvěma kontrolami. Závodník má za úkol zapamatovat si postup alespoň na jednu kontrolu. K ní jede bez mapy na paměť. U kontroly opět visí mapa s dalším postupem. Postupně se tak závodník dostane až do cíle.

Cvičení je možné jet rychle i pomalu jako vyjetí.

Cvičení je převážně hra (ne závod), aby si každý závodník sám uvědomil, jak si zapamatovává jednotlivé postupy. V závodě jsou situace, kdy není možné do mapy koukat tak často a paměťáku se v tu chvíli nevyhnete. Například na kořenitých cestách, kde se vám klepe mapník, nebo na singletrailech, kde musíte dávat pozor, kudy jedete, anebo ve městě ve sprintu, kde musíte sledovat i provoz a další závodníky. 

Vnímejte, jaké informace si pamatujete, zda vám ty informace stačí nebo byste radši věděli něco víc. V MTBO se často závodník upne jen na cesty a křižovatky a detaily pak dočítá v mapě na poslední chvíli. Informaci o daném postupu by však měl mít v hlavě v souvislostech, což znamená, že ví, zda bude cesta klesat či stoupat, jak se budou měnit porosty, jaký je záchytný bod před odbočením z cesty atd.

Pro trenéry:

- ideální tratí je middle s různou délkou postupů, aby byli závodníci vystaveni dostatečné výzvě v zapamatování si postupu.
- mapa by měla být aktualizovaná, aby se nestalo, že se závodník zaměří na již neexistující objekt
- délku a náročnost paměťáku upravte podle dovedností závodníků