přeskočit na hlavní obsah

Linie

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    Honza Kaplan
    Alena Picková

Kategorie

Technický trénink k procvičení základních dovedností práce s mapou, která funguje v jakémkoli terénu - jde o více technik v jedné fázi.

Popis

První část je linie.

Na mapě je vytištěna fialová linie, aby bylo vidět všechny objekty potřebné k orientaci. Kontroly jsou umístěny jen v terénu, na mapě nejsou. Zapamatujte si umístění kontrol, v cíli polohu sdělíte – rozhoduje přesnost „zásahu“. Zkracování linie není příliš žádoucí a měla by být pro všechny vstupním a osobním rozmapováním, než se pustíte do jiných, dalších „větších“ věcí.

Druhá část jsou hvězdicové azimuty z jednoho startu (kontroly 1-8, cca 120m vzdálené), jsou na konci linie.

Slouží pro libovolné nabíhání na kontrolu pomocí buzoly a dočítání dle piktogramů (velmi důležité). Úkolem je absolvovat přesný náběh na kontrolu a zpět. Na startu si domlouvejte pořadí, ať nechodíte za sebou jak procesí, nechávejte si rozestup.

Poslední částí jsou krátké postupy na udržení směru a dočítání dohledávek, slouží k přechodu z čistě technického tr. k běžné mapě.

Náběh pomocí buzoly a dočtení dohledávky, včetně piktogramů.

Celý trénink se odehrává, pro všechny, ve stejném prostoru. Začínáme u jednodušších řešení orientace a pokračujeme ke složitějším. V prostoru je pouze pár kontrol, blízko sebe vzdálených. Nepodlehnout zjednodušujícímu dojmu, že se kolem tebe točí moc lidí a že je to tedy orientačně jednoduché. Není potřeba absolvovat všechno. Délka tréninku je podle potřeb. Doporučoval bych absolvovat linii + pár hvězdic a třeba kus krátkých postupů – možností ke zkrácení je hodně a na libovůli každého. Tempo běhu je volné. - Jde o znovu navyknutí na základy (po zimě, výpadku, v neznámém terénu...).

Varianta s falešnými kontrolami

Úkolem závodníků je rozpoznat kontroly, které mají zakresleny v mapě (falešné jsou umístěny na jiných objektech). Zpětnou vazbu dává přímo u kontroly zkušenější doprovod.

Linie v tělocvičně

Trénink postupu podle vodících linií můžeme úspěšně provádět také v tělocvičně. Závodníci při postupu používají čáry hřišť jako vodící linie.

Zhotovíme plánek všech čar hrišť na podlaze a do jejich rohů nebo křížení umístíme kontroly (malé papírky, kužely).

V příloze.

Planetární linie

Pro žáky umístíme na místa kontrol planety. Kontroly jsou od sebe vzdáleny takovým poměrem, jako jsou daleko od Slunce.

Obrázky planet: macrovector / Freepik

Přepočet dle tabulky (celková délka linie 2 250 m nebo 4 500 m)

Materiál

  • lampiony / fáborky
  • sada SI / kleště

Na kontroly stačí fábory - nutí k absolutní přesnosti.

Přílohy