Štafety přes cestu
Rychlý, intervalový tr. pro dvojice; Vznikl úpravou jednoho z mapáčů (štafetky přes cestu) RD. Běh v závodním až v maximálním tempu s mapou a vloženým odpočinkem (klusem, chůzí). Hravost a soupeření i rozdílně výkonnostních závodníků. Obdobné tratě (vyrovnaná délka, obtížnost i počet kontrol) - stejné podmínky.
Popis
Startuje se paralelně na dvě tratě. Ze startu jeden ze dvojice "A" i "B" vybíhá na svou kontrolu, jeho kolega mezitím kluše na místo předávky mapy (výměny rolí) až na ni dorazí první běžec s mapou, role a mapky si vymění. Soupeří se proti druhé dvojici (varianty A a B) nebo jen proti času (oční kontakt s běžcem druhé dvojice je jedním z kladů tréninku a je škoda jej vyřadit).
Výměny rolí se provádí po cca 1-2 kontrolách. To zabezpečuje velice ostrý běh, mnohdy až na hraně umapovatelnosti. Tratě jsou většinou krátké do cca 1,3 km. V cíli se čeká na doběh posledního a klusem se všichni vrací zpět na start. Ve druhém kole se mění varianty (tratě A za B a naopak, případně i úseky ve dvojicích, aby si každý vyzkoušel vše).
Dvojice tvoříme, aby byly co nejvíce vyrovnané: nejpomalejší (10.) s nejrychlejším (1.) a postupně až jde až ke dvojici (5.) se (6.).
Příprava je trochu delší. Připravují se mapky pro štafety, ale i pro klusající na předávku. Lze ovšem velmi rychle připravit neboť by se mělo běhat v rychlejším terénu, aby nebylo potřeba dělat popisy a šlo o jasné objekty čitelné z mapy.
Tip: Pokud jsou síly a chuť, je dobré připravit i třetí trať, finálovou, kde startují dvojice za sebou podle handicapu z předchozích dvou kol (samozřejmě upravíme časy pro napětí a větší kontaktnost).
Hendicap můžeme vytvořit klasicky (nejrychlejší startují s největším náskokem) nebo obrácený (nejlepší startují na konci) – v případě, že je velký rozdíl mezi dvojicemi nebo chceme připravit svěřence na štafetové závody a běh pod tlakem ve skupině.
Materiál
- lampiony / fáborky
- sada SI
Pokud není SI, je ražení kleštěmi nežádoucí, zdržuje, pak raději jen fáborky nebo lampiony.