MTBO - překreslovačka
Cvičení zaměřené na grafické znázornění zapamatovaných informací.
Připravte si libovolnou trať na libovolné mapě (podle potřeb tréninku).
Cílem cvičení je v co nejkratším čase překreslit danou trať ideálním postupem. Nejprve se tedy závodník podívá do mapy a zapamatuje si co nejvíce informací. Následně se vydá na technický MTB okruh dlouhý cca 2 - 5 minut. Po dojetí ihned závodník překresluje to, co si pamatuje na bílý papír. Způsob zakreslení je naprosto individuální. Pokračuje se opět pohledem do mapy s tratí, technickým okruhem, překreslováním dokud závodník nepřekreslí celou trať. Je tedy na něm, kolikrát pojede technický okruh.
Postup cvičení:
-
Koukni do mapy, zapamatuj si co nejvíce.
-
Objeď technický okruh.
-
Zakresli na bílý papír, co si pamatuješ
-
pokračování 1. dokud nepřekreslíš celou trať
Plánek zázemí pro překreslovačku (Zdroj: Mapy.cz, upraveno)
Možnosti technického okruhu:
-
Můžete zvolit rovnou silnici tam a zpátky. V takovém případě máte možnost nad zapamatovanými informacemi stále přemýšlet a zákres bude pravděpodobně přesný.
-
Pokud si chcete obtížnost ztížit, přidejte technické překážky (jako jsou například: přejezdy klády, kořenitá cesta, skokánky, boule, zatáčky), nad kterými musí závodník přemýšlet a uchování zapamatované trati z mapy bude náročnější. Avšak tato varianta je výrazně podobnější reálnému závodu MTBO, kde neustále musíte řešit i techniku jízdy na kole.
-
Místo technického okruhu lze zařadit i posilovací trénink. Například jako jedno kolo kruhového tréninku (2 - 5 minut).
Podoby zákresu:
Cílem cvičení je si vyzkoušet jak pracujeme se zapamatovanými informacemi, jakým způsobem si je ukládáme do mozku a následně si je vybavujeme. Na papíře se i ukáže, jakých informací si všímáme, zda si překreslíme i vrstevnice, porosty, budovy nebo pouze cesty.
Překreslení každého jednoho závodníka může vypadat jinak. A o tom to je. Aby si každý uvědomil, co sedí právě jemu. Někdo bude graficky překreslovat mapu tak jak je s odpovídající polohou a orientací. Jiný zase bude kreslit každý postup od kontroly ke kontrole zvlášť ve směru, jak by jej absolvoval. A zase další závodník může informace z původní mapy převést do textu a mít tak na papíře slova, věty či jednotlivé úkoly.
Výřez mapy s tratí.
Varianta s reálnou tratí:
Aby měli závodníci ještě větší motivaci, zvolte prostor a trať, kterou si následující den projedou. To co si tedy překreslí bude jejich mapa. Skvěle si tím ověří, zda si opravdu zapamatovali a překreslili důležité informace.
(Nebo svým svěřencům neříkejte, že tu trať pojedou a druhý den je tím překvapte, ocení to :))
Pro trenéry:
- délka a obtížnost tratě záleží na zdatnosti závodníků a na potřebách procvičování
- závodníci mohou překreslovat na úplně bílý papír nebo jim na něj vytiskněte pouze obrys trati
Mapy – OK Jiskra Nový Bor