přeskočit na hlavní obsah

Krokování

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    Kipli
    Libor
    Honza

Kategorie

Odhad vzdálenosti pomocí krokování.

Popis

Trénink na určení počtu dvojkroků na 100m. Vyfáborkujeme stometrové úseky v různých typech terénu (cesta, čistý les, průběžný hustník, do kopce, z kopce). Závodník úseky několikrát probíhá a počítá počet dvojkroků (došlapů na jednu nohu).

Vyhodnocením zjistíme, kolik má v průměru závodník počet dvojkroků na 100m a jak se tento počet mění v různých terénech. Na tento trénink lze potom navázat dalšími, jejichž účelem je určování vzdálenosti v terénu pomocí krokování. (Při krokování do kopce a z kopce v prudkém svahu je potřeba pamatovat na malou chybu ve vzdálenosti způsobenou svislým průmětem svahu v mapě.)

Krokování můžeme cvičit a zdokonalovat při všech druzích běžeckých tréninků. Např. porovnáváním hodnot naměřených vzdáleností krokováním mezi dvěma objekty, zastavením po naměření zadané vzdálenosti apod.

Varianta

V terénu vyfáborkujeme různě dlouhé úseky (100 – 1000m), každý v jiném terénu. Úkolem závodníků je úseky proběhnout a krokováním změřit jejich délku. Podle dosažených výsledků můžeme korigovat počty dvojkroků jednotlivých závodníků na 100 metrů.

Materiál

  • fáborky
  • měřící pásmo

Tip

Zejména v elitních kategoriích je mnohem používanější cit pro odhad vzdálenosti. Ten lze získat pravidelným tréninkem v různých terénech a zkušenostmi s odhadem vzdálenosti (nabídněte v tréninku kontroly, kde je odhad nutný – např.: náběhy do porostu bez možnosti attack pointu, dlouhé postupy "ničím").

Zejména netrpělivým svěřencům, nemusí krokování vyhovovat, nabídněte jim jinou alternativu.