přeskočit na hlavní obsah

Migrace ptáků

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    kolektiv autorů ZSD

Kategorie

V případě ptáků jde o přesun z hnízdiště na zimoviště a zpět. Důvodem k podniknutí takovéto ná ročné cesty je vyšší šance na úspěšné vyvedení mláďat v místě hnízdiště. K tomu dochází z důvodu snížení konkurence o potravu. Ve vyšších zeměpisných šířkách je v létě díky delším dnům více potravy a menší množství konkurentů. Migranty nacházíme u zástupců hmyzu, ryb, mořských želv a savců.

Nejdále se však v migraci dostali ptáci. Díky schopnosti letu dokáží za poměrně krátkou dobu přeletět z jednoho kontinentu na druhý. Let je pak energeticky nejvýhodnější způsob přepravy na dlouhé vzdálenosti v porovnání s chůzí, nebo plaváním. Ročně tak ze severní polokoule na svá zimoviště v Africe a jižní a střední Americe odlétá více jak osm miliard ptáků.

Každý žák obdrží vytištěnou mapu (Migrace ptáků PL) a menší skupiny (3–4) také zadání Migrace ptáků, kde je popsána trasa vybraných migrujících ptáků.

• Žáci podle popisu samostatně doplňují dráhy tahu ptáků do svých map. Na mapě je několik značek, žák vybírá od startovního bodu (čísla hnízdiště) v zadané vzdálenosti a směru (př. 1000 km na SV) body, kudy pták letí. Žáci si mohou vystřihnout měřítko vzdáleností a to používat místo pravítka.

• Každý pták by měl pro lepší srozumitelnost být zakreslen jinou barvou nebo jiným typem čáry. Je dobré žákům na tabuli znovu nakreslit základní směrovou růžici. Pro albatrosa a rybáka je zakreslená celá migrační trasa, tedy i zpáteční cesta ze zimoviště na hnízdiště.

Přílohy