přeskočit na hlavní obsah

Domeček jedním během

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    Jirka Ehl

Kategorie

Aktivita je určená pro děti žákovských kategorií a je zaměřená na běh a práci s mapou, rozvíjí a automatizuje zejména tyto důležité dovednosti:

  • otáčení se kolem „zorientované“ mapy při změně směru běhu na kontrolách
  • načítání si dopředu (do paměti) dalšího postupu (směru odběhu na další kontrolu)

Úkolem dětí je rychle a bezchybně oběhnout „domeček jedním během“ trať ve tvaru domečku jedním tahem podle mapy.

Provedení je velice vhodné udělat na SI čipy a krabičky, vyhodnocení pak pomocí aplikace SI-Droid Event. Ideální terén je hřiště, lze využít i málo členitý čistý, přehledný les.

Pomůcky: 7x stojan a lampion, 5x SI krabička, kódy 31-35, krabička CLEAR, START, FINISH a SI-READ s USB, OTG kabel/redukce, aplikace SI-Droid Event, mobilní telefon/tablet, mapy, odměny

Testováno bylo s úspěchem na dětech DH10-12 na hřišti o rozměrech 40x25m, jedna trať pak měří cca 200m. Pro starší lze zvýšit obtížnost většími rozměry domečku nebo obtížnějším terénem nebo běháním jako paměťáku (mapa pouze před startem)

Doporučené hodnocení: Drobná sladká odměna pro všechny, kteří oběhnou stanovený počet domečků (cca 10). Další odměny za absolutně nejrychlejší časy a nejvíce oběhnutých domečků.

Upozornění: Při použití SI krabiček je potřeba mít synchronizovaný čas krabiček, aby nedocházelo k falešným diskvalifikacím z důvodu krátkých časových vzdáleností mezi kontrolami.     

Týmová varianta na tábor nebo pro dospělé: Bez map, cca 5 čipů do 5-10ti členného týmu. Úkolem týmu je vymyslet co nejvíce variant domečku a pomocí čipů v časovém limitu oběhnout. Čas na realizaci 10-15 minut. K taktice lze přistoupit různě od neorganizovaného běhání všech členů týmu až po systém, kdy někdo vymýšlí a kreslí varianty a ostatní je realizují. 

Přílohy:

  • mapy všech 44 variant „domečku jedním během“ (DJB.tratě.pdf)
  • stavěcí mapa (DJB.all.pdf)
  • soubor tratí pro import do aplikace SI-Droid Event (DJB.sledy.xml)

Přílohy