přeskočit na hlavní obsah

MTBO - překreslovačka

O článku

 • Aktualizováno
 • Autor
  Veronika Kubínová

Kategorie

Cvičení zaměřené na grafické znázornění zapamatovaných informací.

Připravte si libovolnou trať na libovolné mapě (podle potřeb tréninku).

Cílem cvičení je v co nejkratším čase překreslit danou trať ideálním postupem. Nejprve se tedy závodník podívá do mapy a zapamatuje si co nejvíce informací. Následně se vydá na technický MTB okruh dlouhý cca 2 - 5 minut. Po dojetí ihned závodník překresluje to, co si pamatuje na bílý papír. Způsob zakreslení je naprosto individuální. Pokračuje se opět pohledem do mapy s tratí, technickým okruhem, překreslováním dokud závodník nepřekreslí celou trať. Je tedy na něm, kolikrát pojede technický okruh.

Postup cvičení:

 1. Koukni do mapy, zapamatuj si co nejvíce.

 2. Objeď technický okruh.

 3. Zakresli na bílý papír, co si pamatuješ

 4. pokračování 1. dokud nepřekreslíš celou trať

Plánek zázemí pro překreslovačku (Zdroj: Mapy.cz, upraveno)

Možnosti technického okruhu:

 • Můžete zvolit rovnou silnici tam a zpátky. V takovém případě máte možnost nad zapamatovanými informacemi stále přemýšlet a zákres bude pravděpodobně přesný.

 • Pokud si chcete obtížnost ztížit, přidejte technické překážky (jako jsou například: přejezdy klády, kořenitá cesta, skokánky, boule, zatáčky), nad kterými musí závodník přemýšlet a uchování zapamatované trati z mapy bude náročnější. Avšak tato varianta je výrazně podobnější reálnému závodu MTBO, kde neustále musíte řešit i techniku jízdy na kole.

 • Místo technického okruhu lze zařadit i posilovací trénink. Například jako jedno kolo kruhového tréninku (2 - 5 minut).

Podoby zákresu:

Cílem cvičení je si vyzkoušet jak pracujeme se zapamatovanými informacemi, jakým způsobem si je ukládáme do mozku a následně si je vybavujeme. Na papíře se i ukáže, jakých informací si všímáme, zda si překreslíme i vrstevnice, porosty, budovy nebo pouze cesty.

Překreslení každého jednoho závodníka může vypadat jinak. A o tom to je. Aby si každý uvědomil, co sedí právě jemu. Někdo bude graficky překreslovat mapu tak jak je s odpovídající polohou a orientací. Jiný zase bude kreslit každý postup od kontroly ke kontrole zvlášť ve směru, jak by jej absolvoval. A zase další závodník může informace z původní mapy převést do textu a mít tak na papíře slova, věty či jednotlivé úkoly.