přeskočit na hlavní obsah

Staré mapy

O článku

  • Aktualizováno
  • Autor
    kolektiv autorů

Kategorie

Jak využít vytištěné mapy, které vám zbyly po pořádání závodů?

Někdy můžeme přímo využít tratě natisknuté na mapách, pro některé aktivity nám tratě na mapách vůbec nevadí, a pokud tam mít tratě nechceme, můžeme oříznout mapy tratí žáků či nejstarších veteránů a použít z nich "čistou část", která je i tak obvykle dostatečně velká.

Překreslování trati/linie/kontrol

Klasická aktivita na procvičení paměti. Do vzorové mapy zakreslíme fixou trať / kontroly s čísly kódy / linii od startu do cíle a umístíme ji na jednu stranu tělocvičny (příp. hřiště). Úkolem svěřenců je na svou čistou mapu, která musí zůstat na opačné straně tělocvičny, překreslit co nejpřesněji zadané kontroly či linii pouze po paměti, přičemž mohou běhat mezi vzorem a kreslením kolikrát chtějí. Cílem je být ve správném překreslení co nejrychlejší.

O-400

Specifická forma překreslování kontrol, jedná se o úlohu ze Srovnávacích testů mládeže, spočívající v kombinaci běhu na úsecích po 400 m a zapamatování kontrol a následném zákresu. Cílem takového testování je vybrat závodníky s určitým potenciálem pro vrcholovou výkonnost v OB. 

Nakresli postup

Již natisknuté tratě na mapách můžeme využít i k teoretické výuce...

Jaký plán a postup můžeme mezi těmito kontrolami zvolit? Jaké objekty využijeme jako attackpointy? Jaký postup je rizikový či na náhodu, a měli bychom se mu vyvarovat?

O tom všem můžeme diskutovat nejen nad Liveloxem z vlastních závodů, ale i nad neokoukanými tratěmi ze starších závodů, případně na mapy můžeme nakreslit postupy vlastní.

Postav vlastní trať

Pro malé děti spíše zábavná kreslící aktivita bez významného vzdělávacího efektu, pro dorost či juniory ale může být velmi přínosná. Úkolem je postavit na mapě trať (příp. jeden postup) pro zadanou obtížnostní kategorii. Následně si svěřenci mohou mapy vyměnit mezi sebou, a jejich úkolem je vymyslet co nejlepší postupy po trati. Celou aktivitu můžeme využít k diskuzi o "boji stavitele a závodníka", významu jednotlivých postupů na trati a vytváření rizikových okamžiků.

Je tohle transportní postup, na kterém můžu běžet co to dá? Nebo nabíhám zeshora do svahu s kameny a musím si proto zpomalit a hlídat attackpointy? Jsou objekty na mém postupu jednoznačné, nebo mi v detailní oblasti hrozí paralelní chyba?

Výškopis

Na mapách můžeme procvičovat také vnímání výškopisu, ať už na kontrolách a postupech vytištěných na mapě, nebo na těch, které si sami nakreslíme.

Příklady zadání:

  • Seřaď určené kontroly podle výšky, od nejníže položené po nejvýše položenou.
  • Vede postup mezi kontrolami (příp. nakreslená šipka) do kopce, po rovině, nebo z kopce?
  • Na spojnici kontrol na určeném dlouhém postupu obtáhni zeleně, kde spojnice vede do kopce, žlutě kde vede po rovině, a červeně kde vede z kopce.
  • Urči, zda je kontrola na hřbítku, nebo v údolíčku.

Diktát postupu / O-pohádky

Na shodné trati mohou svěřenci diktovat ostatním jejich volbu postupu přes vhodně zvolené body.

Svěřence rozdělíme do týmů po třech. Následně si trojice rozdělí úlohy, jeden je u mapy, druhý (spojka) běhá mezi stanovišti, třetí hráč je u papíru a podle popisu spojky kreslí mapu. Úkolem týmu je co nejpřesněji překreslit vzorovou mapu.

Klidnější variantou může být, pokud pokyny k postupu a záchytné body svěřencům slovně diktuje přímo trenér a ti během vyprávění postup rovnou kreslí do map (můžeme u dětí využít k procvičení mapových značek, světových stran a otáčení mapy ve směru postupu).

Mapové puzzle

Úkolem týmů je štafetovým způsobem nanosit do domečku veškeré potřebné dílky puzzle a sestavit z nich mapu. Vítězí skupina, které se to povede jako první. Hráči se pravidelně střídají, mezi domečkem a hromadou pomíchaných dílků všech skupin mohou jen běhat/jezdit nebo absolvovat překážkovou dráhu či cvik (běh, běh pozpátku, metcalfy, žabáky,...)

Zakroužkuj

Běhací štafeta – každý tým má kupičku karet s pojmy z mapy (krmelec, posed, vidlice vodotečí,...) První hráč si vezme kartičku z balíčku a běží objekt zakroužkovat do mapy na druhé straně tělocvičny, po předání štafety běží druhý hráč kroužkovat další objekt...

Stonožka

Trénink orientace mapy do severu při změnách směru pohybu, více na samostatné stránce.

Upcyklace map

Výrobky z papíru - ať již origami, obaly na knihy, výzdoba (velikonoční vajíčka, vločky) či korálky.

Společnou výrobu můžete zařadit do programu soustředění či tábora, nebo vyhlásit výzvu a soutěž o nejoriginální výrobek např. na období prázdnin.

Dílnička v O-bazaru na Czech O-Tour
Dílnička v O-bazaru na Czech O-Tour
Vytvořit vánoční ozdobu ze starých map bylo také jedním z úkolů oblíbeného O-news.cz Adventního kalendáře. (Zdroj a více obrázků: O-news.cz)