Vzdělávací akce pro trenéry během uplynulé zimy
Cílem Metodické rady je každý rok uspořádat několik vzdělávacích akcí pro trenéry a nabídnout jim tak možnost rozšířit si obzory v oblastech, které je zajímají, a to co nejvíce prakticky a názorně. Tyto akce se tradičně koncentrují do období mimo sezónu, od listopadu do března. Jaká nabídka byla pro trenéry připravena letošní zimu?
Sérii vzdělávacích akcí odstartoval workshop Nápady do tělárny (článek), který se konal 10. listopadu v Praze. Tématem akce bylo sdílení nápadů, námětů a zkušeností s tréninky v tělocvičně, které jsou obvyklou náplní zimní tréninkové činnosti žáků a dorostu. Metodickou podporu svazu a odzkoušené aktivity v této oblasti 26 zúčastněným trenérům představily Jana Kubátová a Alena Picková v prvním bloku workshopu. Na ně navázaly velmi pozitivně hodnocené praktické bloky Jana Vořechovského (Zábavné rozcvičení a koordinační cvičení) a Terezy Čechové (Protahování a posilování v tréninku orientačního běžce nejen v zimě). Workshop zakončil Jarda Tomeš, který sdílel své osvědčené “tělárnové” aktivity pro různé věkové kategorie.
O víkendu 22.-24.11. pokračovaly metodické akce na O-víkendu v Prostějově, v rámci kterého se, kromě dalšího pestrého programu, konal také Metodický seminář rozhodčích a trenérů. Do trenérské části byla zařazena témata negativních jevů a bezpečí ve sportu, senzitivních období ve vývoji sportovce, zkušeností s vedením tréninkových skupin v klubech, výživy, specifik tratí světových závodů či praktických navigačních technik v OB. Největší ohlas měla asi přednáška děkana Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci a sportovního psychologa Michala Šafáře. Prezentace z přednášek naleznete na Metodickém portále.
Sedm trenérů dorazilo 14. prosince na workshop Technologie pro trenéry, který se konal v Zábřehu. Účastníci se naučili pracovat s programy a dalšími technologickými nástroji, které mohou využít v trenérské práci. Během dne jsme si prakticky vyzkoušeli práci s Purple Penem (stavba tratí), OpenOrienteering Mapperem (úpravy mapy), SI-Droidem (vyčítání a zpracování výsledků tréninků na SI) a Liveloxem (analýza postupů). Na toto téma vznikl také materiál s odkazy na zdroje a dosud zpracované návody k jednotlivým programům a aplikacím.

Přes zimu nově proběhla také dvě školení T3 pod hlavičkou ČSOS, prosincové školení proběhlo v Praze na Strahově, lednové se pak konalo v Dubňanech při závodě Krátký den. Organizací těchto školení jsme vyslyšeli poptávku orienťáků, kteří chtěli získat licenci a zapojit se do trenérství, ale neměli možnost využít oblastní školení trenérů, protože nebyly vypsány v jejich regionech. V případě potřeby se budou školení T3 pořádané ČSOS konat i v následujícím roce, možností pro oblasti je také využít pomoci svazu s metodickým zajištěním školení, např. zajištěním či doporučením lektorů.
V únoru byl zahájen také letošní kurz školení trenérů 2. třídy, které probíhá postupně během roku a účastní se jej 14 trenérů.
Během celého zimního období se ve dvoutýdenním intervalu vysílaly online přenosy seriálu Metodických střed, které přinesly i témata zajímavá pro trenéry. Ve vánočním speciálu pak vyprávěla švýcarská reperezentantka Simone Aebersold českému i mezinárodnímu publiku o své cestě na vrchol mezinárodního orienťáku. Záznamy všech přenosů najdete na YouTube (seznam dílů).
Letošní metodickou sezónu uzavřel 16. března workshop Zdravověda zážitkem a motivace tréninkové skupiny konaný v Praze. 14 trenérů si mohlo pod vedením lektorů Českého Červeného kříže prakticky nacvičit život zachraňující úkony či ošetřování úrazů a dalších stavů na sportovních soustředěních, což jsou dovednosti, které by každý trenér měl ovládat a jejich trénink “nanečisto” tomu může velmi pomoci. O druhou část workshopu se postarala sportovní psycholožka a bývalá reprezentantka Vendula Rusá (roz. Horčičková), která se s účastníky bavila o motivaci tréninkové skupiny.
Předpokládáme, že workshopy na témata, o která byl letos zájem, zopakujeme v příštím roce v jiných lokalitách. Máte nějaký nápad na téma workshopu či školení, jenž by vám bylo přínosné ve vaší trenérské práci? Nebo byste byli rádi, aby se workshop konal i ve vaší oblasti a dokážete nám pomoci se zajíštěním zázemí? Nebojte se nám to dát vědět přes email, případně do diskuze ke článku!
Diskuze
Pro komentování se nejprve přihlaste.