Mapový klíč pro indoor OB v hradecké knihovně
V polovině května 2024 mi přistála ve WhatsApp zpráva od Míry Slováka, kde bez jakéhokoli vysvětlení byla fotka mapy s tratí Indoor Sprintu z Wawel Cupu a evakuační plán Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.
Později při osobním setkání mi Míra nastínil svůj záměr v knihovně uspořádat indoor orienťák v rámci Zimní hradubické ligy. Měl jsem před dovolenou, tak jsem Mírovi přislíbil, že o tom budu uvažovat a že se po dovolené domluvíme. Nějaký sranda závod v budově školy už jsem v minulosti absolvoval, ale osobní zkušenost s přípravou mapy na takový závod jsem neměl. Tak mi to přišlo jako docela zajímavá výzva a s Mírou jsme si plácli.
Prohledal jsem dostupné zdroje včetně map z knihovny ve Zlíně a z Indoor sprintu v rámci sprintového MS ve skotském Edinburghu, které jsem v rámci rodinné dovolené navštívil. Zkusil jsem si vytvořit maketu mapy, do které jsem zasadil 6 podlaží hradecké knihovny s půdorysem ve tvaru písmene X. V měřítku 1:1 000 by mapa vešla na formát A4, ale vzhledem k možnostem tisku zřejmě na hraně čitelnosti. Na formátu A3 by jistě byla mapa dobře čitelná, ale dlouhé postupy mezi podlažími méně přehledné, navíc by to pro závod typu zimní liga bylo ekonomicky nevýhodné.
Dilema se podařilo vyřešit ve prospěch A4 až po mnoha testech tisku na laserové tiskárně, které poskytlo vedení knihovny. Nicméně od začátku úvah to znamenalo hledat pro měřítko 1:1 000 vhodný stupeň generalizace a takové vyjadřovací prostředky, aby byla čitelnost mapy v tomto měřítku zachována.
Dostupné indoor mapy se lišily jak charakterem mapovaného prostoru, tak zejména značkovým klíčem. Jako výzvu jsem si stanovil vytvořit unifikovaný značkový klíč, který bude pro čtenáře mapy srozumitelný a snadno pochopitelný. Protože se charakterově jedná o sprintový závod s podobným směrným časem, vyšel jsem ze sprintového mapového klíče ISSprOM. Ten jsem změnou měřítka přizpůsobil detailu indoor prostoru a nastavil grafické měřítko 1:1 000.
Připravil jsem si analogové podklady pro mapování, což znamenalo 6 listů A4 evakuačního plánu pro jednotlivá podlaží, a s Mírou a průvodkyní Klárou vyrazil do průzkumu knihovny. Zvenku objekt nepůsobí mohutně, ale vnitřní prostory jsou překvapivě rozsáhlé. Přístupné části obsahují širokou paletu inventáře – od regálů s knihami přes pracovní stoly se židlemi až po pulty, informační stolky, pohovky a odpočinková místa. Nechybí rovněž skleněné vitríny, infopanely, skládací paravány a celá řada dekoračních předmětů sezónního rázu.
Bylo důležité posoudit a rozhodnout, které objekty do mapy zaznačit a které v rámci generalizaci pominout. Určitě jsem chtěl zachovat překážky, které mohou ovlivnit pohyb závodníka. Dlouho jsem uvažoval na zachováním či vynecháním zákresu židlí. Pro formát A3 byly zobrazitelné bez problému, na formátu A4 už na hraně čitelnosti. Rozhodl jsme se je zmapovat, do mapy zakreslit typizovanou značkou a podle situace je před tiskem případně skrýt. Pro zákres židlí v konferenční místnosti jsem se rozhodl použít generalizovanou plošnou značku.
Velkou výzvou se ukázalo vyjádření vertikálního řešení prostorů knihovny. Jednotlivá podlaží jsou propojena výtahy, několika převážně dvouramennými schodišti a centrálním jednoramenným schodištěm ve volném prostoru kruhového tvaru, kde se schodiště v jednotlivých patrech svou orientací kříží. Výtahy nejsou mapovány, schodiště jsou v příslušném podlaží mapována jen do úrovně podesty nejbližšího mezipodlaží. Znamená to, že podesta je zobrazena v mapě obou nejbližších podlaží. Určitou výjimkou je podesta centrálního schodiště, kde v mezilehlých podlažích 2. NP – 4. NP se podesty nižšího a vyššího mezipodlaží půdorysně překrývají. To mě přivedlo k odlišení podest pruhovaným symbolem pro zobrazení oblasti průběžné ve dvou úrovních dle sprintového mapového klíče ISSprOM, zároveň s vyznačením horní úrovně symbolem černých trojúhelníků. Tímto symbolem jsou rovněž vyznačeny prostory, které v konkrétním podlaží nejsou podlahou zakryty. Pro snazší orientaci jsou schodiště zvýrazněna šipkou, která označuje, zda schody vedou do vyššího či nižšího podlaží. Původní označení jednobarevnou šipkou s významem směřování schodiště odspodu nahoru bylo v konečném řešení nahrazeno dvěma barevnými šipkami, jedna označující směr do vyššího a druhá do nižšího podlaží.
Při terénním průzkumu jsme si společně s vedením knihovny specifikovali, které prostory budou pro závod k dispozici, a které naopak zůstanou nepřístupné. Dohodli jsme se na omezení přístupu do administrační části knihovny a o vybraných studoven, naopak vedení knihovny nám nabídlo přístup do části skladových prostor s knihami a do suterénu s podzemním parkovištěm.
Zcela zásadní pro pohyb v indoor prostoru je jasné odlišení přístupných a nepřístupných oblastí. V souladu s ISSprOM jsou nepřístupné prostory ohraničeny tlustou černou čarou, a to včetně zdí, uzavřených dveří a výtahů. Naopak dveře a další prostupné hranice prostorů jsou zakresleny tenkou černou linií. Černým puntíkem jsou vyjádřeny nosné sloupy. Nepřístupné oblasti jsou uvnitř nemapovány a vyjádřeny olivově zelenou výplní. Prázdné prostory (tedy „nic“) v daném podlaží jsou ohraničeny tlustou černou čarou s trojúhelníčky směřujícími dovnitř a zůstávají bez výplně. Všechny přístupné prostory uvnitř knihovny jsou vyplněny světlým odstínem hnědé jako zpevněné plochy s mírným provozem, zatímco přístupné vnější plochy v rámci půdorysu budovy knihovny jsou vyplněny tmavším odstínem hnědé jako zpevněné plochy se silným provozem. Odlišení tlustých a tenkých čar se ukázalo jako zásadní v případě vyjádření schodišť. Pokud je schodiště obehnáno ze všech stran tlustou čarou, není sice přístupné dveřmi z daného podlaží, ale může být přístupné ze sousedících podlaží.
Další kategorií objektů v mapě jsou překážky. Pro skříně a regály s knihami je použit symbol budovy s tmavě šedou výplní, pro stoly a pulty pak symbol zastřešení se světlešedou výplní. Aby bylo možné židle a pohovky snadno odlišit od stolů a dalších překážek, jsou zobrazeny obrysovou linií se žlutou výplní. Prostor s židlemi je vyjádřen plošnou značkou pro oblast s překážkami ve formě tečkovaného šedého rastru. Pro paravány bylo zvolena čárová značka pro vybavení dětských hřišť ze sady pro školní OB mapy. Zajímavým oříškem bylo rozložení plánů jednotlivých podlaží na archu mapy. Použil jsem pravidlo, že vlevo nahoře je zobrazeno nejvyšší podlaží a vpravo dole naopak nejnižší podlaží. Pokud budou mezi účastníky závodu stavaři, pak je třeba uvést, že stavební výkresy používají pravidlo poněkud odlišné.
Závod ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové proběhl pod taktovkou Míry Slováka a skupiny pořadatelů SHK 7. 12. 2024 úspěšně a z ohlasů účastníků se zdá, že zvolený způsob a forma vyjádření tohoto netradičního prostoru v mapě byly dostatečně srozumitelné a i ve vysoké rychlosti pohybu čitelné. Závěrem lze tedy shrnout, že mapový klíč ISSprOM upravený pro podrobnější měřítko a doplněný o několik málo mapových značek lze při dodržení požadavků na čitelnost velmi dobře použít pro mapu indoor mapu budov a staveb.
Mírovi a Kláře patří dík za zajímavou příležitost, kterou se, pevně věřím, podařilo využít.
Diskuze
Pro komentování se nejprve přihlaste.